Prośba Koła do Pana Burmistrza Biecza
- pszczelarzebiecz
- 27 wrz 2021
- 2 minut(y) czytania
TREŚĆ LISTU :
Sprawa : prośba o przyznanie pomieszczenia biurowego dla Koła Pszczelarskiego w Bieczu.
Zarząd Koła Pszczelarskiego w Bieczu zwraca się z uprzejmą prośbą do Szanownego Pana Burmistrza Biecza o przyznanie dla Koła pomieszczenia biurowego.
UZASADNIENIE
1. W układzie historycznym w działalności Koła można wyróżnić dwa zasadnicze etapy:
- pierwszy : od chwili organizacyjnej Koła we wczesnych latach powojennych 20-tego wieku Koło liczyło nieco ponad 10-ciu członków a organizatorem i pierwszym Prezesem był Tadeusz Pyzik, Bieczanin - wielki działacz społeczny, spółdzielczy mieszkający przy ulicy Kazimierza Wielkiego.
- drugi : drugim Prezesem był krótko Lesław Bochnia - Bieczanin znany w środowisku.
Dokumentacja tego etapu jest bardzo skromna.
2. W dniu 19 kwietnia 1998 zebranie ogólne Koła wybrało prezesem Lucjana Furmanka
i ten prowadzi Koło do chwili obecnej. Aktualnie Koło liczy 80 członków których zrzesza z trzech zasadniczych powiatów : gorlickiego, jasielskiego i tarnowskiego
a także z podkarpackiego, z Krakowa i innych różnych miejscowości. Członkami są osoby np. z tytułem profesorskim Wyższych Uczelni i wieloma innymi.
3. Koło oprócz działalności statutowej pszczelarskiej wspiera działalność charytatywną przykładowo - produktami pszczelarskimi dla dzieci wymagających leczenia
w specjalistycznych placówkach medycznych także zagranicznych.
4. W podanym przedziale historycznym Koło posiadało pomieszczenie biurowe na początku roku dwutysięcznego ale było to bardzo krótko ponieważ obiekt był poddawany wielokrotnie remontom. Z tego powodu Koło utraciło wspomniane pomieszczenia.
5. Mając na uwadze merytoryczną bardzo korzystną działalność środowiskową wyłącznie społeczną uważamy, że ta działalność pszczelarska Koła zasługuje na pomoc i opiekę Samorządu Bieckiego na podobieństwo jak to czyni Samorząd dla innych podmiotów prawnych.
6. Aktualnie Koło posiada dokumentację analityczną z działalności i finansową stanowiącą ponad 20 tomów od 1998 roku, dla każdego roku oddzielnie a która wymaga odpowiedniego zabezpieczenia.
7. Posiadamy portret Patrona pszczelarzy Świętego bp Ambrożego – którego również prosimy o pomoc w pozytywnym załatwieniu sprawy.
8. Prezes posiada liczne roczniki czasopisma „Pszczelarstwo” stanowiące znaczną wartość do przekazania dla Koła gdy zaistnieją odpowiednie warunki.
9. Brak warunków dla spotkań Zarządu i gromadzenia dokumentacji Koła która obecnie pozostaje w domu prywatnym.
10. Wnioskowane pomieszczenie służyć będzie nie tylko dla spotkań Zarządu ale także do przechowywania zgromadzonej dokumentacji, która służy dla potrzeb bieżącej pracy Zarządu oraz innych organów Koła.
11. Obecnie Koło zbliża się do wyboru nowego Zarządu, prezesa i Komisji Rewizyjnej dlatego istnieje potrzeba aby zgromadzona historyczna dokumentacja mogła być przekazana pod pewną opiekę Samorządu Bieckiego, która obrazuje ważną działalność społeczną i gospodarczą.
12. Należy również zauważyć, że wspomniana dokumentacja z działalności Koła może w przyszłości posłużyć do pisania prac dyplomowych różnego stopnia naukowego młodzieży, która coraz liczniej wybiera szkoły i kierunki pszczelarskie. W Kole Bieckim studenci Wyższych Uczelni odbywali potrzebne uczelniane praktyki.
Podkreślamy, że nasza prośba nie ma wygórowanych ambicji ani wymagań lecz biorąc pod uwagę przedstawione fakty Koło w pełni zasługuje na przyznanie przysłowiowego
„ dachu nad głową i własnego kąta” dla dalszego kontynuowania tej społecznej i ważnej działalności pszczelarskiej.
Jesteśmy przekonani, że znane już społeczne i wrażliwe Serce Szanownego Pana Burmistrza, spowoduje jak dotychczas kolejną dla Koła pozytywną decyzję, za którą z góry serdecznie dziękujemy.
Comments